www.podgorci.info
Gi povikuvam site na koi im znaci nesto "PODGORCI"da ucestvuvaat so svoi komentari i temi...www.podgorci.info
Posetete ja www.podgorci.info

  Kako da gi pripremame decata za idninata

  Share

  ricci

  Male Број на мислења: 38
  Age: 41
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 49
  Registration date: 2008-12-11

  Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by ricci on Саб 14 Фед 2009, 1:12 am

  Decata se nasata idnina site toa go znaeme,kako treba da gi vospituvame za da se snajdat vo lavirintot i iskusenijata sto gi ocekuvaat vo skoluvanjeto,rabotata i verata,dali mozeme da im go pokazeme praviot pat,odnosno da gi naucime kako da se zastitat i kako sami da si ja kreiraat svojata kariera i zivot.Site nie sme zrtvi na televizijata i mediumite bez koi ne mozeme a vo denesno vreme i na kompjuterite,dali seto ova im steti na nasite deca pa i na nas???

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Пон 16 Фед 2009, 12:46 pm

  добра тема, навистина времето во кое се наоѓа денес човештвото е тешко, поготово за децата, за нивното здравје и добриот нивни одгој, како прво од гореспоменатите технолошки аспекти, како второ од влијанието на доста други штетни работи кои се наоѓаат околу нив...

  јас лично како еден од најголемите проблеми во нашето општество, во развојот на децата, го гледам обложувањето, се поголем замав зема овој проблем кај нашата младина, кај младината можеби не претставува толку голем проблем, бидејќи колку толку знаат за граница, но за децата претставува навистина голем проблем, 90% од децата од основното образование парите кои од дома ги земаат за оброк, ги користат токму за обложување, наместо да земаат нешто да јадат и цел ден остануваат без јадење, ова е еден од проблемите кој не засега доста во последно време...

  можеби повторно одговорноста лежи во родителите, но зе во целост, тешко е да се реши овој проблем, но ако не се направи обид нема никогаш да се реши...

  селам...

  SuperAdmin
  Admin

  Male Број на мислења: 329
  Age: 41
  Poeni: 340
  Registration date: 2008-04-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by SuperAdmin on Пон 16 Фед 2009, 1:02 pm

  Jas bi dodal na komentarot deka oblozuvanjeto e zavisnost, nekoi go sporeduvaat i so zavisnosta od kompjuterot i videoigrite,no spored moe mislenje toa sto se plaka e sekogas poloso,sepak decata potesko doadzaat do pari kolku tolku ima nekoj nadzor na toa,no sto ke pravime so zarazenite vozrasni koi ja trosat svojata plata za igri od ovoj vid,veruvajte deka nieden vakov ne e zadovolen so edno uplateno livce i ne mozat da izdrzat dodeka zavrsi natprevarot...pozdrav!!!!!

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Пон 16 Фед 2009, 1:12 pm

  да токму така, се согласувам, но тие веќе се заразени, децата се во фаза на заразување, па подобро е да се спречи одколку да се лечи, на возрасните тешко дека некој ќе ги спречи да го прават тоа, но децата можат да се спречат на полесен начин...

  П.С.темата беше во врска со децата па затоа се задржав на нив во моите постови...

  селам..

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Вто 17 Фед 2009, 1:33 am

  родителите ја носат поголемата одговорност на оваа појава, се согласувам со тоа, но постојат и деца кои се привлечени на тоа од свои врсници и другари, има деца за кои родителите не знаат што тоа прави, но и тоа до некаде е одговорност на родителот, родителот треба да знае кај му е детето и што тоа прави и со кого се дружи...

  но како да го сопри детето кога и тој го прави истото, кога има и такви кои заедно си прават ливчиња со своите родители...

  ова е навистина голем проблем кој ја засега нашата младина, проблем кој ја упропастува и е вовед во она што понатака ќе се случува во неговиот живот....

  селам...

  ferat

  Male Број на мислења: 16
  Местолокација: aviano
  Poeni: 20
  Registration date: 2008-12-11

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by ferat on Вто 24 Фед 2009, 10:07 pm

  I jas se slozuvam deka je ovaj najgolemiot problem sto ne imat poplaveno......No kaj nas se uste nego imame svateno ozbilno ovaj problem a koga ca vidime poubo sto ni prestojt vo idnina i po koj pa se trnati nasite deca nematda sedime so skrsteni race ali kaj nas je ostanato DA NE JE MOJETO sve dodeka ja imame ovaa misla nemat nisto da se promenit ali ja sum optimist i se nadevam deka ca bidit poubo jer netrebit da gubime nadez Allah neka ni je na pomos.....SELLAM

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Чет 12 Мар 2009, 10:51 pm

  prvo poveke roditeli znaat za toa, deka nivnite deca igraat sportska, i so e uste poloso, ne samo sportska tuku do sportskata ima i tv tjest kukina, to e uste poloso, a i da neznaat roditelite, kladilnicata e na mesto, do samata skola, pa decata ipak se deca, zemaat 50 den za senvic, negojadat odat vo kladilnica,, samo ipak najgolemata greska e pak do roditelite zato so 85 posto od roditelite igraat pa somislime da pravatdecata ke odat ponimi, selam

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Сре 18 Мар 2009, 12:28 am

  а што мислите да се затвори кладилницата????

  дали сте за или велите нека си стои????

  кое е мислењето по ова прашање од страна на членовите???

  селам...

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Сре 18 Мар 2009, 12:37 am

  the king,,,, pa kako ke ja zatvoris,, nemozime, za da ja zatvorime netreba da odime vo nea pa ke ja zatvorat samite, ali nas ni je po izgledive dobro, da nema kladilnica vselo mozebi golem del od malite deca nema da se oblozuvaat ali toa nema da gi spreci i postarite,,,,

  frend

  Male Број на мислења: 55
  Местолокација: makedonija
  Poeni: 62
  Registration date: 2009-03-05

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by frend on Сре 18 Мар 2009, 12:40 am

  barem da lici na nesto ....kladilnicata e najnecistiot objekt vo seloto.Nema ni oprema koja dolikuva na kladilnica...selam!!!

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Сре 18 Мар 2009, 12:44 am

  arten напиша:the king,,,, pa kako ke ja zatvoris,, nemozime, za da ja zatvorime netreba da odime vo nea pa ke ja zatvorat samite, ali nas ni je po izgledive dobro, da nema kladilnica vselo mozebi golem del od malite deca nema da se oblozuvaat ali toa nema da gi spreci i postarite,,,,

  хм...

  артен, јас сепак мислам дека има начин на кој можеме ние граѓаните на подгорци да ја затвориме кладилницата ако сакаме...

  едноставно треба само да собереме одреден број на потписи кои ќе бидат доставени до надлените органи кои дале дозвола да се отвори и неа за 24 часа ќе ја нема...

  френд, се согласувам со тбе...

  јас право да ви кажам никогаш не сум влегол внатре, па така не знам како е внатре, но се гледа дури и од надвор дека е гадно...

  селам...

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Пет 20 Мар 2009, 5:02 pm

  the king, nemozeme da sobereme ni potpisi zato so vo podgorci od 1000 ludje 950 odat vnatre i se kladat, pa nevozmozno e da se soberat takvi glasovi,,

  Krimi

  Male Број на мислења: 88
  Age: 23
  Местолокација: Austria
  Poeni: 72
  Registration date: 2008-05-27

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by Krimi on Саб 21 Мар 2009, 6:19 pm

  The king: Od luge sto se kocket sto tipovet sakas glasoj da soberis??

  arten e vo pravo 95%site tipovet ke nas...

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Нед 22 Мар 2009, 11:58 pm

  јас сепак мислам дека има доволен број на луѓе кои би го ставиле својот потпис за да се затвори, а артен знам дека нема да е еден од нив.хехехехех

  селам...

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Пон 30 Мар 2009, 5:32 pm

  the king,,, sto se mene tice odma aj da e zatvorime,,, ja tipovam sega tuka, a znaes i sam deka kladilnicata e skoro otvorena , a ja tipovav i pred toa taka da ako nekoj saka da tipova ke tipova, ke odi i struga i bilo kade ako saka,,dobro bi bilo da se zatvori,,

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Пон 30 Мар 2009, 5:34 pm

  i zarem nee polosa ona druga kockarnica avtomatine ke rista,, so ednos nekazete za toa tuku samo za kladilnicata hehehe a sega sumiv deka ke se otvoret use edni avtomati,,,, podgorci ke stane kockarsko selo so najmnogu kockarnici,,use edno kazino ke ni trebe,,

  SuperAdmin
  Admin

  Male Број на мислења: 329
  Age: 41
  Poeni: 340
  Registration date: 2008-04-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by SuperAdmin on Пон 30 Мар 2009, 5:37 pm

  ako bar mora da ima i da postojat bar neka bidat kakvi sto treba,a ne na ovoj nacin vo 21 vek!!!

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Пон 30 Мар 2009, 7:01 pm

  arten напиша:the king,,, sto se mene tice odma aj da e zatvorime,,, ja tipovam sega tuka, a znaes i sam deka kladilnicata e skoro otvorena , a ja tipovav i pred toa taka da ako nekoj saka da tipova ke tipova, ke odi i struga i bilo kade ako saka,,dobro bi bilo da se zatvori,,

  да но таму каде што само ти типоваше порано не можеа да одат малите деца на мал одмор од на училиште но во овие другиве две одат, кога скаат, дури и пет минути да имаат слободно таму се...


  на автоматите може да му се наштети само со неодење таму, бидејќи тој си има отворено во сопствен објект и го има многу долго време, но можеби и за тоа има решение но е потешко, но за кладилницата со мал труд може да се затвори....

  селам....

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Пон 30 Мар 2009, 7:41 pm

  the king ,,, jas toa go napomenav use na pocetokot, deka stvarno je na loso mesto kladilnicata,,a toa so nelici na kladilnica stvarno je taka vnatre je prav haos, ama znajs nie sme krivi so zabi ludjevo jadet na sizdojne dal od maka ili od so neznam, heheheh

  Krimi

  Male Број на мислења: 88
  Age: 23
  Местолокација: Austria
  Poeni: 72
  Registration date: 2008-05-27

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by Krimi on Пон 30 Мар 2009, 9:12 pm

  Od Maka i jade dzizdojne hehehe,,,, Od ko ca iskocis od V Kladilnica kako gol pistol si neznajs glata kade tie ,,, Polosho nemat Trebit samo Zatvorajne

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Вто 31 Мар 2009, 4:50 pm

  krimi ,,, ama itebe po izgledive te imet jadeno kucinana hahahha, al ne?

  Krimi

  Male Број на мислења: 88
  Age: 23
  Местолокација: Austria
  Poeni: 72
  Registration date: 2008-05-27

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by Krimi on Сре 01 Апр 2009, 2:58 pm

  haha Tie Kucistaaa partal te praet za sekunda... Polosho od Kucinana nemat , kolku sto mojs da izgubis na kucinana na Tipovajne nemojs da izgubis
  Ama Kocka si e Kocka nikoj Hajr ne videl od Kocka

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Чет 02 Апр 2009, 12:33 am

  dobro je krimi so priznavas deka kucinana kaset ito na veliko,,,,hehe,,,,,the king koga ke se pocni so sobiranje glasoj za da se zatvori kladilnicata,???

  SuperAdmin
  Admin

  Male Број на мислења: 329
  Age: 41
  Poeni: 340
  Registration date: 2008-04-03

  deca

  Пишување by SuperAdmin on Пет 10 Апр 2009, 10:23 pm

  Вие како родители имате посебна должност кај вашето дете да развивате чувство за сигурност и доверба во неговите сопствени способности. Ако кај вашето дете успеете да постигнете тоа да се чувствува сигурно во себе, тогаш сте постигнале тоа да биде поуспешно во училиште, да создаде подобри односи со другите и станува поподготвено да се испроба на различни полиња. Може да се каже дека таквото дете е поспособно да се носи со различните животни искуства. Но, што кога кај вашето дете не се изгради доверба во сопствените способности и е несигурно во себе? Тогаш, веројатноста во адолесценцијата да стане деликвент станува висока, како што е исто така висока веројатноста да посегне по дрога, да има пониски резултати во учењето, да развие депресија и да покажува склоност кон самоубиство. Како кај вашето дете да му ја развиете сигурноста и чувството на доверба во неговите способности? Одговорите се сосема едноставни: Најпрво треба да му покажете дека го сакате. Гушнете го, смејте се со него, пејте. Покажете му дека го сакате независно што и да се случило. Покажете му дека го разбирате и почитувате. Потоа треба да му ја осигурате сигурноста. Тоа значи кај него да развиете чувство на припадност, да му поставите јасни граници и правила кои соодвествуваат на неговата возраст. Бидете доследни и одржувајте ги ветувањата. Трето што треаба да направите е да му овозможите добро да се чувствува. Тоа значи да верувате во него, да слушате што ви говори, да му ги признаете успесите. Во основа постојат шест важни животни пораки: Верувам дека тоа го можеш, имам доверба во тебе, знам дека ќе се снајдеш во животните ситуации. Те слушам, се грижам за тебе и многу си ми битен.
  Терапија. Доколку сами не успеете кај детето да постигнете да се развие сигурност и самодоверба, побарајте стручна психолошка помош.

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Саб 11 Апр 2009, 12:22 am

  артен, тебе како повозрасен повеќе би ти личело да излезеш и да започнеш да собираш....

  јас не сум доволно стар и компетентен за да го правам тоа самостојно, оној кој треба да го покрене тоа е советот на родители, потоа директорот на училиштето, па учителите, родителити, а јас сум последниот кој би требало да го направи тоа...

  селам....

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Нед 12 Апр 2009, 9:54 pm

  the king,,,, ni jas nesum profesor,, niti paki direktor,niti sum vo sovetot na roditeli,,,jas samo mozam da se potpisam koga nekoj bi zbiral potpisi,,

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Пон 13 Апр 2009, 12:12 am

  е па и со мене е истата ситуација, но сега што треба да се прави е да му се каже нив дека треба да го направат тоа...

  а ако тие побараат да се затвори кладилницата, ни потписи не ни требаат, ќе се затвори...

  но тешка работа, нив не им текнува...

  селам...

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Вто 14 Апр 2009, 7:59 pm

  the king, vaka sea ako znaes koj je direktor vo skolata treba da znaes deka i toj tipova, ako znaes koi se uciteli onda sigurno znaes deka poveketo od niv tipovaat, ako gi znaes roditelite na deceta togas pak znaes deka poveketo tipovaat, sve je dzaba kladilnicata ke si sedi zauvek tuka,,,selam

  frend

  Male Број на мислења: 55
  Местолокација: makedonija
  Poeni: 62
  Registration date: 2009-03-05

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by frend on Вто 14 Апр 2009, 10:50 pm

  Ako barame potpisi deset nemojme da soberime...hehehehe

  arten

  Male Број на мислења: 185
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 191
  Registration date: 2009-03-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by arten on Вто 14 Апр 2009, 11:37 pm

  ijas mislam deka nema da se soberat,,,

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Сре 15 Апр 2009, 12:06 am

  тоа беше само една моја идеја, но немора да значидека мора да се спроведе и дека мора да биде успешна, јас само дадов еден предлог, па бујрум и вашите предлози да ги слушнеме...

  селам...

  Safet.b

  Male Број на мислења: 29
  Местолокација: monfalkone
  Poeni: 24
  Registration date: 2009-02-09

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by Safet.b on Сре 15 Апр 2009, 12:11 am

  selam, a be vije sakate da gi izolirate decata ne vaka ne taka,, neka kocket neka setet za ko ca porastet da ne se cudet soje keje, ahhaha

  SuperAdmin
  Admin

  Male Број на мислења: 329
  Age: 41
  Poeni: 340
  Registration date: 2008-04-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by SuperAdmin on Сре 15 Апр 2009, 12:24 am

  da ne ostanet prosti neka videt od sve.hehehehe

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Сре 15 Апр 2009, 12:31 am

  нека видат нека видат......


  но според мене подобро да не видат.....

  еве и јас никогаш во животот не се имам обложувано, никогаш се немам напиено ни алкохол ни цигара ни ништо слично, но барем јас сметам дека не се чувствувам подолу од никого.....


  децата кои на таа возраст се обложуваат на повозрасни години рулет ќе играат!!!!!!

  селам....

  Almir

  Male Број на мислења: 122
  Местолокација: Podgorci
  Poeni: 113
  Registration date: 2009-03-04

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by Almir on Сре 15 Апр 2009, 1:14 am

  Am neka pecat i tie malce kashanici na sacon ne samo zenine mu teknalo kashanik hahahha

  Dzafer

  Male Број на мислења: 53
  Age: 31
  Местолокација: bern svajcarija
  Poeni: 56
  Registration date: 2008-10-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by Dzafer on Вто 21 Апр 2009, 11:31 pm

  Abe ostajtej decata neka si teret cev..za da pecet kasanici nee proiblem ca pecet sekako..haah neka videt zivot dor se mladi i kocka i sve...so..koj ne kockal..???pa neka videt i neka odlucet samo soe najubo za nimi ...

  frend

  Male Број на мислења: 55
  Местолокација: makedonija
  Poeni: 62
  Registration date: 2009-03-05

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by frend on Вто 28 Апр 2009, 7:13 pm

  Ne e problem neka si praet sve po svoe ama ko ca porastet koj ka mu e kriv,zate toj sto e malku popameten trebit da i poucit,za da bidet i tie pametni..

  the king
  Admin

  Male Број на мислења: 295
  Местолокација: podgorci
  Poeni: 308
  Registration date: 2009-02-03

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by the king on Вто 28 Апр 2009, 8:26 pm

  dzfer, kako velat starite...

  po utroto se poznava denot....

  ako deteto trgne so kocka, takov ke si bide cel zivot, znaeme deka kockata e kako cigarata, ne mozes da se spasis od nea, zaraza e toa, a so kockata ide i alkoholot a po alkoholot i drogata, pa da gi ostavime decata neka probaat i droga i alkohol???


  sto velis ti???

  od drogata nemaa spas duri i bez da sakas na sila ti dadat a ne kamoli sam da probas, koj probal zaglavil vikam jas...

  selam...

  Dzafer

  Male Број на мислења: 53
  Age: 31
  Местолокација: bern svajcarija
  Poeni: 56
  Registration date: 2008-10-08

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by Dzafer on Нед 03 Мај 2009, 6:57 pm

  The king..sekako ca probat sve sakal tatkoto ili ne..a od druga strana decata i onaka ne sluset nikogo ni tatko ni majka nego pret so saket tie posebno ke nasa ..vselo..pozz

  demis

  Male Број на мислења: 104
  Age: 40
  Местолокација: gorizia italy
  Poeni: 113
  Registration date: 2008-10-04

  Re: Kako da gi pripremame decata za idninata

  Пишување by demis on Пон 04 Мај 2009, 1:01 am

  dzafer dan mislis segde pret decata sto saket , ke nas vselo imat deca dosta sto nepieet cigarinja a kamoli drugo ,

   Сега е точно Сре 07 Окт 2015, 1:42 am